Tajemství vody prozkoumají ve vodojemu i na čistírně

Projektovým dnem pro školy v areálu českobudějovické Vodárenské věže, znovu zpřístupněním hry Kachna na prameni v krajském města a Dnem otevřených dveří na Čistírně odpadních vod Soběslav, si vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. oslaví společně s návštěvníky letošní Světový den vody. Ten si již od roku 1993 připomínáme 22. března.

„Vodu a její nezastupitelný význam pro život na zemi si děti se základních škol připomenou v zemním vodojemu pod Vodárenskou věží. Vzdělávací film, který se promítá přímo na zeď vodojemu, doplní i pokusy a soutěže s tématikou koloběhu vody v přírodě a lidském životě,“ přiblížila mluvčí společnosti Jitka Kramářová.

Také veřejnost dostane ve středu 22. března dárek v podobě šifrovací hry Kachna na prameni. Ta zájemce zavede po zajímavých místech krajského města. Jejich úkolem bude odhalit, kdože ve smyšleném příběhu připravil Budějovice o všechnu vodu. Hra, při které se pobaví s gumovými kachničkami a procvičí si mozkové závity je určena pro každého a je zdarma. Zapotřebí je pouze mobilní telefon s datovým připojením. Registraci je možné si zařídit předem.

„Hra měla premiéru v loňském roce, kdy se jí zúčastnily stovky týmů. Pro velký zájem jsme se ji proto rozhodli zpřístupnit i letos. Přístupná bude po celé jaro a léto a její start a cíl je přímo v areálu Vodárenské věže,“ doplnila Jitka Kramářová.

Světový den vody se neomezí jen na krajské město. Zájemci se ve středu mohou vypravit také na Čistírnu odpadních vod Soběslav. Dopolední program je vyhrazen pro školy, odpoledne přivítají vodohospodáři na svém pracovišti veřejnost. Komentované prohlídky začínají ve 14.00, 15.00 a 16.00 hodin a není třeba si místa předem rezervovat.

Lidé se dozví nejen, co vše je třeba udělat s odpadní vodou, aby se čistá mohla vrátit zpět do přírody, ale seznámí se i s fungováním mobilní úpravny pitné vody. Ta se nachází přímo v areálu čistírny a zdrojem vody je řeka Lužnice.

Přijďte se podívat v neděli 17. 3. 2024 od 10 do 14 hodin na Čistírnu odpadních vod v Třebši v Hradci Králové. Hradecké vodárny i v letošním roce p...
Propadlou kanalizační šachtu opravují vodohospodáři ze společnosti ČEVAK ve spolupráci se stavební firmou u železniční trati v Kamenném Újezdě. Prá...
Žádost o připojení rodinného domu na vodovodní či kanalizační síť, změna velikosti vodoměru nebo vyjádření k existenci a umístění sítí. Na vyjadřov...
Díky investici 30 milionů korun byla vybudována nová úpravna vody s novým vrtem. Umožní další rozvoj města a napojování dalších odběratelů. Po ukon...