Jihočeský vodárenský svaz opakoval některé soutěže a ušetří miliony

Téměř 30 milionů korun jen na dvou investičních akcích ušetří Jihočeský vodárenský svaz (JVS) potom, co pro neakceptovatelné ceny původní soutěže zrušil a vyhlásil nové.

„Jdeme trochu proti proudu současného zdražování stavebních prací, ale musíme se chovat jako řádní hospodáři. Takový postup nám umožňuje fakt, že akce financujeme výhradně z vlastních prostředků. U dotovaných staveb se mnohdy stane, že investor je pod tlakem dotačních podmínek včetně časového harmonogramu, a je nucen přijmout a hodnotit nabídky tak, jak byly do soutěže podány bez šance ji zrušit,“ vysvětluje Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.

Po přihlášení nových soutěžitelů se tak podařilo výrazně snížit náklady modernizace 6 km vodovodu Soběslav – Doubí. Tu nyní s nejvhodnější nabídkou ve výběrovém řízení za 63 milionů korun bez DPH zahajuje společnost Swietelsky stavební. Ta nevyhovující azbestocementové potrubí vyvložkuje polyetylenovým. Tím se jeho životnost prodlouží o sto let. Použije se moderní bezvýkopová metoda, při níž má zatahované potrubí tvar C a až horká voda mu dodá potřebný kruhový profil. Půjde již o šestou etapu úprav 24,6 km dlouhého řadu Zlukov – Sv. Anna z roku 1968, v němž se již nahradilo přes 10 km potrubí.

O další miliony se díky novému tendru zlevnila i kompletní výměna technologie a stavebních úprav čerpací stanice Hosín II, přes níž ročně na Táborsko a Jindřichohradecko proteče na 4,5 milionů m3 pitné vody. Jejím vítězem se stala firma Kunst s cenou 51,9 milionů Kč bez DPH.

„V tomto tendru i druhý v pořadí nabídl výrazně nižší cenu, než byla ta původní ze zrušené soutěže,“ upřesnil ředitel.

Jihočeský vodárenský svaz letos plánuje vydat na investice a opravy na 200 milionů Kč. Z toho na investice 176, 3 milionů a na opravy 23, 8 milionů Kč. Za poslední roky jde o největší objem peněz, vynakládaných na modernizaci a údržbu Vodárenské soustavy jižní Čechy z vlastních prostředků. Díky opakování tendrů se ale rozhodující stavby o několik týdnů zpozdí.

Vlastníkem Jihočeského vodárenského svazu, založeného v roce 1993, je 266 obcí a měst. Svaz ze své soustavy, měřící 550 km, pitnou vodou zásobuje na 400 tisíc obyvatel kraje, tedy přes polovinu jeho populace.

 

Dne 10. 4. 2024 Evropský parlament schválil dlouho očekávanou novelu směrnice 271/91/EHS. Hlasování bylo hladké s jasnou majoritou 481 hlasů a nyní...
Proslulou Nerudovskou otázku „Kam s ním“ budou mít už za necelý rok vyřešenou v Táboře v Areálové čistírně odpadních vod i v druhé táborské čistírn...
Na administrativní budově společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích je nově umístěno 165 kusů fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 68,475 KWp. T...
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace kanalizační sítě. Pravidelné hubení potkanů zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a ...