Budějovické vodojemy prochází pravidelnou očistou

Pravidelnou údržbu vodojemů, které zásobují pitnou vodou obyvatele Českých Budějovic a nejbližšího okolí, zahájila v těchto dnech vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Její zaměstnanci čistí zásobárny pitné vody Hosín, Dubičné, Staré Hodějovice a Třebotovice jednou ročně. Přestože je to práce velmi náročná, obyvatelé zásobovaných lokalit ji vůbec nezaznamenají.

„Až na jednu výjimku jsou všechny uvedené vodojemy vícekomorové. Vždy tedy budeme čistit jen jednu část a druhá bude k dispozici pro zásobování obyvatel vodou. Kapacita jednotlivých komor je dostatečná, a proto nedochází k žádnému omezení dodávek pitné vody,“ vysvětlil vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Jako první se očisty dočkal vodojem Staré Hodějovice, kde práce začaly na počátku tohoto týdne. „Nejprve bylo zapotřebí nechat pitnou vodu z pravé komory řízeně odtéct do spotřebiště, což trvá několik hodin. Až poté jsme mohli začít ručně, s pomocí tlakové vody, čistit dno a stěny a tím odstranit případné usazeniny,“ popsal postup Ondřej Koupal.

Dodal, že čištění jedné komory trvá v případě takto velkých vodojemů tři dny. Součástí je i kontrola a přezkoušení funkčnosti všech armatur a potrubí. Druhou komoru vodojemu zaměstnanci ČEVAKu vyčistí příští týden.

Po vodojemu Staré Hodějovice se pracovníci na konci ledna a v první polovině února přesunou na vodojemy Hosín a Dubičné, který je na Českobudějovicku největší a jeho dvě komory pojmou celkem 5 tisíc m3 vody.

Technologicky nejnáročnější bude naopak údržba malého vodojemu Třebotovice, který má jako jediný pouze jedinou komoru o objemu 50 m3. Ani její vypuštění však nebude pro obyvatele znamenat žádné komplikace, vodovodní síť bude po dobu odstávky zásobena pomocí cisteren. Navíc zde práce potrvají pouze jeden den.

Dne 10. 4. 2024 Evropský parlament schválil dlouho očekávanou novelu směrnice 271/91/EHS. Hlasování bylo hladké s jasnou majoritou 481 hlasů a nyní...
Proslulou Nerudovskou otázku „Kam s ním“ budou mít už za necelý rok vyřešenou v Táboře v Areálové čistírně odpadních vod i v druhé táborské čistírn...
Na administrativní budově společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích je nově umístěno 165 kusů fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 68,475 KWp. T...
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace kanalizační sítě. Pravidelné hubení potkanů zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a ...