Vodohospodáři společně s městem Jihlava realizují opatření, která zabrání vyplavování odpadu do potoka

Situace na potoce ve svahu pod jihlavskými základními školami Demlova a Březinova se zlepší. Nerozpustné odpadky jako plastové sáčky, vlhčené ubrousky, hygienické potřeby a další lidmi často splachované odpady z WC už by neměly být vyplavovány.

Zvýšená hráz odlehčovací komory a mříž na trubce s výpustí, to jsou opatření, která zatím zrealizovalo město ve spolupráci se správcem městské kanalizace, vodohospodářskou divizí Služeb města Jihlavy. Opatření mají sloužit k tomu, aby se po přívalových lijácích nebo rychlém tání sněhu nevyplavoval odpad z jednotné kanalizace do potoka mimo potrubí vedoucí na čistírnu odpadních vod.

V oblastí je totiž sdružená, tzv. jednotná kanalizace, do které vedou jednak splaškové odpadní vody ze sídliště, ale i dešťová voda z okolních zpevněných ploch, jako jsou silnice, chodníky a střechy škol i obchodního domu Lidl.

Aby se potrubí nezahltilo, je vybaveno takzvanou odlehčovací komorou. Hráz jejího bezpečnostního přelivu nyní technici navýšili a zvětšili tím výrazně kapacitu komory. V té se v případě prudkých lijáků nebo rychlého tání hromadí velké množství dešťové vody a stávalo se, že vyplavovala ven do potoka i odpadky ze splaškové kanalizace. Vodohospodáři nainstalovali na výpusť z bezpečnostního přelivu odlehčovací komory také železnou mříž. Jde o další opatření proti vyplavování splašků z jednotné kanalizace.

Mříž je otevíratelná, s možností čištění vždy, když zachytí objemnější nerozpustný odpad.“ uvedl Jan Šustr, vedoucí oddělení vodního hospodářství jihlavského magistrátu.

„Odpadky v podobě plastových sáčků, vlhčených ubrousků, nedopalků cigaret, odličovacích tampónů, vaty nebo dalších hygienických potřeb ale v žádném případě nepatří do záchodu. Ucpávají potrubí, způsobují problémy na čistírně odpadních vod a mohou způsobit komplikace i v rodinném nebo v bytovém domě,“ upozorňuje Marián Trojan, vedoucí střediska odpadní vody ve společnosti Služby města Jihlavy. Podle jeho slov ale lidé i přes veškerá upozornění stále takový odpad splachují do kanálu a na WC se zbavují dokonce i plenek, zbytků jídla, tuků po smažení nebo léků.

Dalším řešením má být podle slov Jana Šustra rovněž svedení dešťových kanalizací ze střech ZŠ Březinova a Demlova a z obchodního domu Lidl včetně parkovišť a všech přilehlých ploch do rybníka. „Tím by se sdružené kanalizaci výrazně odlehčilo a k přelivům hráze odlehčovací komory by vůbec nedocházelo. Začít se ale musí rekonstrukcí rybníka. Jeho opravu máme v investičním plánu a chtěli bychom začít už příští rok tak, aby v dalších letech mohlo dojít k postupnému přepojování kanalizace,“ dodal Šustr.

 

Zatímco Evropská unie se chystá zpřísnit pravidla pro čištění městských odpadních vod, Českou republiku čeká náročná implementace. Podle Viléma Žák...
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) vyhlašuje 18. ročník VODÁRENSKÉ SOUTĚŽE ZRUČNOSTI, která se uskuteční ve dnech 20. – 21. k...
Organizace spojených národů vyhlásila hlavním mottem letošního Světového dne vody, který si připomínáme každoročně 22. března, „Glacier Preservatio...
U příležitosti Světového dne vody 2025 uspořádali čeští vodohospodáři tiskovou konferenci, na kterou upozornili na důležitost ochrany vodních zdroj...