Kohoutkoví inspektoři vtrhli do kaváren

Po červencových výjezdech na Opavsko, vyrazili Kohoutkoví inspektoři SmVaK na začátku srpna na Frýdlantsko a Novojičínsko. Certifikát získalo dalších 23 podniků.

Již téměř dvě stovky restaurací, kaváren, hotelů a dalších typů občerstvovacích zařízení se můžou pochlubit certifikátem Kohoutkového inspektora SmVaK, který je oceňuje za vstřícnost v podávání kohoutkové vody z veřejné vodovodní sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku vstřícní provozovatelé dostávají jako ocenění sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

Inspektoři po prvních letošních výjezdech na Opavsko, kde se většinou setkali se vstřícným přístupem provozovatelů, vyrazili v srpnu do Podbeskydí do okolí Frýdlantu nad Ostravicí a na Novojičínsko, především do Kopřivnice a Štramberku. Ve 37 občerstvovacích zařízení se dotazovali obsluhy, zda nabízí zákazníkům kohoutkovou vodu z veřejné vodovodní sítě, případně, za jakých podmínek tak činí. Pozitivem je, že podávání kohoutkové vody – většinou za poplatek zohledňující pracnost a náročnost dané služby stejně jako doplňky v podobě citrónu nebo máty v karafě vody – se stalo v našem regionu téměř samozřejmostí. Z 37 navštívených podniků jich tuto službu nabízelo dvacet tři. Některé podniky po debatě s inspektory došly k tomu, že tuto možnost zohlední ve svém nápojovém lístku a kohoutkovou vodu do něj nově zařadí.

SmVaK Ostrava odstartovaly projekt v létě 2015 a každý rok během léta inspektoři vyráží do terénu, aby zjistili, jak se situace v průběhu času mění. Celkem se do projektu zapojilo téměř 200 restaurací, kaváren, cukráren, občerstvovacích zařízení nebo hotelů.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.

Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci o něco více než osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za 20 – 30 korun.


Dne 10. 4. 2024 Evropský parlament schválil dlouho očekávanou novelu směrnice 271/91/EHS. Hlasování bylo hladké s jasnou majoritou 481 hlasů a nyní...
Proslulou Nerudovskou otázku „Kam s ním“ budou mít už za necelý rok vyřešenou v Táboře v Areálové čistírně odpadních vod i v druhé táborské čistírn...
Na administrativní budově společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích je nově umístěno 165 kusů fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 68,475 KWp. T...
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace kanalizační sítě. Pravidelné hubení potkanů zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a ...