Kohoutkoví inspektoři vtrhli do kaváren

Po červencových výjezdech na Opavsko, vyrazili Kohoutkoví inspektoři SmVaK na začátku srpna na Frýdlantsko a Novojičínsko. Certifikát získalo dalších 23 podniků.

Již téměř dvě stovky restaurací, kaváren, hotelů a dalších typů občerstvovacích zařízení se můžou pochlubit certifikátem Kohoutkového inspektora SmVaK, který je oceňuje za vstřícnost v podávání kohoutkové vody z veřejné vodovodní sítě. Kromě nálepky Podáváme vodu z kohoutku vstřícní provozovatelé dostávají jako ocenění sadu džbánů a sklenic, do kterých mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

Inspektoři po prvních letošních výjezdech na Opavsko, kde se většinou setkali se vstřícným přístupem provozovatelů, vyrazili v srpnu do Podbeskydí do okolí Frýdlantu nad Ostravicí a na Novojičínsko, především do Kopřivnice a Štramberku. Ve 37 občerstvovacích zařízení se dotazovali obsluhy, zda nabízí zákazníkům kohoutkovou vodu z veřejné vodovodní sítě, případně, za jakých podmínek tak činí. Pozitivem je, že podávání kohoutkové vody – většinou za poplatek zohledňující pracnost a náročnost dané služby stejně jako doplňky v podobě citrónu nebo máty v karafě vody – se stalo v našem regionu téměř samozřejmostí. Z 37 navštívených podniků jich tuto službu nabízelo dvacet tři. Některé podniky po debatě s inspektory došly k tomu, že tuto možnost zohlední ve svém nápojovém lístku a kohoutkovou vodu do něj nově zařadí.

SmVaK Ostrava odstartovaly projekt v létě 2015 a každý rok během léta inspektoři vyráží do terénu, aby zjistili, jak se situace v průběhu času mění. Celkem se do projektu zapojilo téměř 200 restaurací, kaváren, cukráren, občerstvovacích zařízení nebo hotelů.

Princip projektu spočívá v osobních návštěvách a rozhovorech s majiteli jednotlivých podniků. Vodárenská společnost chápe, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Navíc voda jako nejcennější surovina má svou hodnotu. Proto není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.

Pro porovnání: za litr vody z kohoutku v regionu, kde působí SmVaK Ostrava, zaplatí zákazníci o něco více než osm haléřů, třetinková lahev neperlivé vody se prodává v podnicích za 20 – 30 korun.


Tři sta let od svého dokončení letos slaví budějovická Vodárenská věž. Kulaté výročí si příznivci zajímavých technických památek, vodárenství a his...
Královéhradecká provozní, a.s. sděluje svým zákazníkům, že pro napouštění bazénů cisternou byla zrušena doprava do 10 km zdarma a doporučuje postup...
Stavbu se podařilo dokončit téměř rok před plánovaným termínem. Zároveň s napojením koupaliště, které tak využívá pitnou vodu v dětském bazénu, obč...
Celkovou modernizací prošly jak stavební, tak strojně-technologická část objektu a elektroinstalace. Dvoukomorová akumulace s objemem 2 x 250 metrů...