Vodárna pomáhala s 3D tiskem respirátorů

Během koronavirové pandemie navázali vodohospodáři z Berouna unikátní spolupráci. Když sháněli pro pracovníky VaK Beroun ochranné prostředky, zjistili, že v nedalekém Králově Dvoře skupina nadšenců začala tisknout respirátory na 3D tiskárnách. Slovo dalo slovo a VaK Beroun se stal jedním z partnerů celé dobrovolnické operace výroby ochranných respirátorů.

„Když jsme zjistili, že se něco takového děje nedaleko od nás, ihned jsme se s nimi spojili. Protože na začátku té krize nebyly žádné pomůcky k dispozici a my sami jsme je pro naše lidi, kteří se pohybují v terénu sháněli, požádali jsme, aby nám několik masek vyrobili,“ říká předseda představenstva VaK Beroun Jiří Paul.

„Myšlenka pochází od mé partnerky. Chtěla, abychom jim vytiskli zakladač šikmých proužků, protože se začaly ve velkém šít roušky. Kolega potom na internetu našel návrhy masek a zkusil masku vyrobit. Od hasičů jsme se dozvěděli, že by masky uvítali,“ popisuje začátky koordinátor 3D tisku Petr Novák.

Berounští vodohospodáři tedy získali dostatečné množství ochranných prostředků pro své provozy a rozhodli se výrobu formou 3D tisku podpořit i nákupem materiálu a především rozšířením farmy 3D tiskáren. „K dnešnímu dni jsme koupili pět 3D tiskáren, které zapojili do té velké farmy, k tomu deset balíků filtračního materiálů a 100 kilogramů plastu,“ objasnil objem spolupráce Jiří Paul.

„Od původní myšlenky, kdy jsem dal kolegovi souhlas k tisku ve velkém, jsme od šesti masek denně přešli ke 150 kusům,“ vylíčil rychlé rozšíření výroby Petr Novák a dodal: „Měli jsme jednu vlastní tiskárnu, zbytek jsme získali zapůjčením od kamarádů. Dnes máme 33 tiskáren, na které se skládali i dobrovolníci, například lékaři a sestřičky a samozřejmě i firmy – například VAK Beroun.“

Ani po skončení pandemie nebude pětice 3D tiskáren zakoupených vodohospodáři zahálet. Učit se na nich začnou studenti berounských škol, aby pro příští možné krize byl větší počet lidí, kteří mohou 3D tisk obsluhovat a vymýšlet šablony pro tisk předmětů, jako jsou například ochranné pomůcky.

Dne 10. 4. 2024 Evropský parlament schválil dlouho očekávanou novelu směrnice 271/91/EHS. Hlasování bylo hladké s jasnou majoritou 481 hlasů a nyní...
Proslulou Nerudovskou otázku „Kam s ním“ budou mít už za necelý rok vyřešenou v Táboře v Areálové čistírně odpadních vod i v druhé táborské čistírn...
Na administrativní budově společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích je nově umístěno 165 kusů fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 68,475 KWp. T...
V Českých Budějovicích začala jarní část deratizace kanalizační sítě. Pravidelné hubení potkanů zajišťuje v krajském městě provozovatel vodovodů a ...