Vodárenská věž zahajuje čtvrtou sezonu, návštěvníkům zpřístupní i vodojem

Už čtvrtou návštěvnickou sezonu zahájí v sobotu (29.6.) Vodárenská věž v areálu společnosti ČEVAK na Mánesově ulici v Českých Budějovicích. Stavbu z roku 1724 i její zajímavou expozici si v uplynulých letech prohlédly tisíce návštěvníků a stala se nejnavštěvovanějším objektem svého druhu na jihu Čech. Letos je navíc pro návštěvníky připravena velká novinka.
Překvapením je zpřístupnění zemního vodojemu na úpatí Vodárenské věže. Do stavby z roku 1938 byly původně přiváděny vody ze štoly u Úsilného, ale i z nedabylského prameniště. Odsud se pak dodávala pitná voda do městské vodovodní sítě. Vodojem, který dnes již neslouží svému původnímu účelu, byl kompletně rekonstruován.
„Návštěvníci v něm zhlédnou příběh koloběhu vody v přírodě i v našem každodenním životě. A bude se na co dívat! Ztvárnění a způsob promítání je totiž stejně netradiční, jako toto místo,“ zve návštěvníky vedoucí útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.

Dodává, že prohlídka vodojemu se tak od letošního roku stává nedílnou součástí komentovaných prohlídek Vodárenské věže. Celkem se tedy návštěvníci v areálu zdrží hodinu a půl.
Nejprve je čeká 106 schodů Vodárenské věže, které vystoupají za doprovodu zkušených původců. Cestou uvidí dvě videoexpozice, které je přenesou do dob dávno minulých, kdy čistá pitná voda nebyla samozřejmostí. Následovat bude přesun do vodojemu.
Komentovaných prohlídek se mohou zájemci zúčastnit o sobotách a nedělích až do 1. září. Protože je počet míst v každé skupině omezen, doporučujeme si prohlídku včas zarezervovat na www.vodarenskavezcb.cz.
Veřejnost navíc může volně zavítat do areálu pod věží a prohlédnout si naučnou stezku o vodárenství. Hitem zejména dětských návštěvníků zůstává hravá vodní fontána Čevava, která v parných dnech osvěžuje své okolí jemnou vodní sprchou. Areál věže je navíc již potřetí hrdým hostitelem akce Umění ve městě. Letos zde pořadatelé umístili dvě umělecká díla.

Prudké výkyvy teplot z posledních dnů zaměstnávají vodohospodáře. Za posledních deset dnů řešili ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku ví...
Území Kraje Vysočina je pramennou oblastí významných českých a moravských řek a prochází jím hlavní evropské rozvodí dělící kraj na dvě téměř stejn...
Evropský komisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius odpovídal 24. 2. 2020 na dotazy europoslanců, mezi které se zařadila i Henna Virkkune...
Do roku 2021 vstupuje společnost Vodovody a kanalizace Zlín, a. s. („VaK Zlín“) s velkými ambicemi. Hodlá investovat do obnovy infrastruktury 100 m...